Barok Resim Sanatı

Barok Resim Sanatı

Batı resim sanatı 17.yy in başı ile 18.yyin ortaları arasında İtalya’da oluşum göstermeye başlamıştır. Rönesansın sade yüzey düzenlemesi, klasik dengesi, sakin huzur veren yatay ve dikey çizgileri, yerini barok üslubun drama, ihtişam, dokunaklılık barındıran çizgilerine bırakır. Bu dönemde Barok ile beraber Klasizim ve Realizm sanat akımları da oluşumlarını sürdürmüşlerdir.  Realizm ve Klasizim’in temsilcileri olan Caravaggio ve Anibale Carraca, çalışmalarının içerdiği barok özelliklerden dolayı, bu akımın da öncüleri sayılırlar.

Barok resim sanatının ayırt edici özelliklerinden birisi kuvvetli gelen ışığın yüzeyde gölgeler oluşturacak şekilde yansımasıdır.

Barok resim sanatında bir konu ya da düşüncenin etkili bir biçimde sunulması için objeler hiyerarşik bir düzen içinde verilir ve gereksiz ayrıntılar ayıklanır. Boya ve desen özellikleri psikolojik anlatımı güçlendirmek için kullanılır. Sonsuzluk ve sınırsızlık duygusunu uyandırmak için resimde çerçeve dışında da devam ediyormuş izlenimi uyandırılır.

Barok resim sanatında sıkça işlenen konular arasında azizlerin yaşamı, mitolojik konular, ailelerin tarihi ve kahramanlık öyküleri yer alır. Ayrıca barok sanatında manzaralar ve natürmort ile tek ya da grup portreleri de ön plandadır.

Bu sanatın önde gelen ressamları arasında Caravaggio(İtalya), Velazquez(İspanya), Rubens(Belgium), Lorrain(Fransa),Georges De La Tour(Fransa),Johannes Vermeer(Hollanda) ve Rembrant(Hollanda) sayılabilir.

Georges de la Tour, The Cheat With The Ace of Diamonds (Karo Aslı Dolandırıcı), 1630-34
Caravaggio, Judith Beheading Holofernes (Holofernes’in Başını Kesen Judith), 1598-1599

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir